Mamy nosa!

04.08.2015

Po co nam dwie dziurki w nosie, dlaczego przestaliśmy widzieć czubek własnego nosa i co sprawia, że psi węch jest taki dobry? Poznajcie kilka ciekawostek o nosie.

Naturalny filtr
Zanieczyszczenia i zarazki obecne we wdychanym powietrzu są zatrzymywane przez włoski i rzęski znajdujące się w nosie, dzięki czemu nie przedostają się do płuc w zbyt dużych ilościach.

Wyczuwa zagrożenie
W naturze sprawny nos to podstawa, aby przetrwać, zwierzęta muszą bowiem wywęszyć pokarm oraz… partnera. U ludzi węch ma dużo mniejsze znaczenie, ale też jest ważny – często szybciej wyczujemy zagrożenie niż je zobaczymy, np. w przypadku zepsutej żywności albo przypalającego się obiadu. Dobrze działający nos może także zadecydować o wyborze partnera życiowego, w zależności od tego, czy jego zapach nam odpowiada.

(Nie)równy podział ról
Dwie dziurki w nosie mają wpływ na większą rozpoznawalność zapachów, ponieważ pracują naprzemiennie – jedna z nich zawsze jest bardziej aktywna i dostarcza więcej powietrza w szybszym tempie. Cząstki zapachowe, które wdychamy wraz z powietrzem przenikają natomiast przez naszą błonę śluzową w określonym czasie, w zależności od swojej budowy. To oznacza, że nasz nos przystosował się do odbierania zapachów zarówno z szybszych, jak i wolniejszych pierwiastków czy związków chemicznych i tym samym może rozpoznawać więcej zapachów.

Nie widzimy czubka własnego nosa
Na co dzień nie widzimy własnego nosa, pomimo, że jest on w zasięgu naszego wzroku. To zasługa mechanizmu obronnego mózgu, który ignoruje stałe bodźce w otoczeniu, a wyczulony jest na elementy zmienne, które mogą być potencjalnym zagrożeniem. Można to zaobserwować np. w przypadku pryszcza, który nagle dostrzegamy na czubku własnego nosa.

1

Psy czują więcej
W zależności od rasy, psi węch może być nawet 10000 razy lepszy od ludzkiego. Dzieje się tak za sprawą powierzchni, która identyfikuje zapachy – u psów jest ona znacznie większa, dzięki pofałdowanej strukturze. Człowiek ma również znacznie mniej receptorów rozpoznających zapachy, to zaledwie 2% ilości, którą dysponują psie nosy. Co ciekawe, u ras z długim pyskiem jest ich znacznie więcej niż u psów z krótką kufą.

Psi węch kontra rak
Ostatnie badania wykazały, że pies jest w stanie wyczuć związki organiczne, charakterystyczne dla tkanek zmienionych nowotworowo w powietrzu wydychanym przez osoby chore na raka płuc. To przełomowe odkrycie jest szansą na wykrywanie raka nawet we wczesnym stadium rozwoju.

Muchy w nosie
Frazeologizm „mieć muchy w nosie” określa osobę, która dąsa się bez powodu i stroi fochy.

powrót
x