Jak przyjemnie latać samolotem?

08.05.2015

Czy podróż samolotem kojarzy Ci się ze zdrętwiałym karkiem, spuchniętymi stopami, ściągniętą cerą, piekącymi oczami i wysuszonym nosem? Są na to sposoby, stewardessy podpowiadają nam sposoby na bardziej komfortowe latanie.

Zapewnij sobie komfort.
Ubierz się wygodnie, wybieraj miękkie, naturalne tkaniny i wygodne, koniecznie płaskie buty oraz bezuciskowe skarpetki. Ubierz się tak, aby zapewnić sobie komfort cieplny w każdych warunkach, czyli na cebulkę. „Ruszaj się, nawet jeżeli masz zapięte pasy – radzi Ania, stewardessa, latająca od 10 lat, głównie na długich trasach – napinaj mięśnie, poruszaj stopami.”
Jeżeli stopy lub łydki puchną Ci w trakcie podróży, koniecznie zastosuj przed i po locie kremy lub żele na zmęczone, spuchnięte stopy (najlepiej z wyciągiem z kasztanowca), takie jak Latan albo Flos-Lek. Niektórzy polecają też branie kilka dni przed podróżą tabletek z kwasem acetylosalicylowym, jak Aspiryna czy Polopiryna (zapobiegają zakrzepom).

Pij i jedz z głową!
Pij dużo niegazowanej wody! Zrezygnuj z napojów gazowanych, kawy i alkoholu, odwadniają i mogą powodować dolegliwości trawienne. Jedz lekkostrawne posiłki, w dniu lotu i dobę przed podróżą. Staraj się nie jeść potraw smażonych i tłustych. Zrezygnuj z silnie pobudzających jelita składników, jak kapusta, czy fasola. Odradzamy też solone przekąski i bardzo ostre potrawy.

Spray Twoim przyjacielem!
Stosuj wodę mineralną w sprayu do twarzy, odświeży i nawilży przemęczoną skórę. Przed i po locie nałóż intensywnie nawilżającą maseczkę z… Panthenolu w sprayu. „To nasz mały sekret, mówi Ania, Panthenol ma właściwości łagodzące i silnie nawilżające, należy jego porcję rozpylić na dłoni i wmasować delikatnie w twarz. Żadna drogeryjna maseczka nie da takiego efektu”.
Swobodę oddechu i brak wrażenia suchości w nosie zapewni Ci nawilżający spray do nosa na bazie wody morskiej, jak Aspecton (dodatkowo zawiera odświeżające olejki eteryczne) lub Rhinoton. Aby po długim locie nie czuć piasku pod powiekami, z pomocą przyjdzie nawilżający spray do oczu Tears Again.

8_lataj_z_przyjemnosciaNie bój się samolotowych gadżetów!
Zawsze Cię śmieszyły dmuchane poduszki w kształcie fasolki? Niesłusznie, drzemka z opadającą głową może skończyć się bolesnymi napięciami w karku. Więc jeżeli wiesz, że zdarza Ci się przysnąć lub masz przed sobą długi lot, warto ją mieć. Aby zniwelować irytujący szum i głośne rozmowy współpasażerów, weź zatyczki do uszu lub słuchawki (najlepsze będą takie, które dodatkowo niwelują dźwięki z otoczenia) i ulubioną muzykę. Film lub ukochany serial na pewno umilą Ci podróż, jeżeli jednak masz wybór, zabierz raczej tablet niż laptopa, z którym może być Ci niewygodnie, szczególnie jeżeli pasażer przed Tobą rozłoży siedzenie.

Wybierz najlepsze miejsce.
Które jest najlepsze? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Najwięcej miejsca jest zazwyczaj w pierwszych rzędach i przy wyjściach awaryjnych. Zawsze łatwiej będzie Ci również rozprostować nogi na miejscu przy przejściu, niż na tym przy oknie. Ostatnie miejsca przeważnie nie są odchylane, w dodatku często znajdują się przy toaletach, więc wciąż ktoś będzie obok Ciebie przechodził. Każdy samolot jest inny, więc możesz skorzystać z serwisu www.seatguru.com, który po wpisaniu lotu, podpowie Ci które miejsca najlepiej wybrać.

powrót
x