Skąd bierze się chrapanie?

18.08.2015

Nie możesz zmrużyć oka przez głośne chrapanie partnera? W środku nocy przenosisz się na kanapę i nigdy nie możesz się wyspać? A może Twoje własne chrapanie jest tak głośne, że często się budzisz w nocy?

shutterstock_239378149 m

To problem ponad 10 milionów Polaków, głównie mężczyzn. Wśród kobiet chrapanie najczęściej pojawia się po menopauzie – wtedy spada poziom progesteronu, który utrzymuje w napięciu mięśnie.

Chrapanie najczęściej wywołane jest bowiem wiotczeniem mięśni podczas snu i wibracjami rozluźnionych ścian gardła. Przepona i mięśnie klatki piersiowej wytwarzają podciśnienie, które w trakcie wydechu unosi podniebienie miękkie i wytwarza drgania. Czasem problem pojawia się, gdy wdychane powietrze napotyka na przeszkody jak przerośnięte migdałki lub języczek albo krzywa przegroda nosowa. Chrapanie nasilają także środki rozluźniające mięśnie – leki nasenne i uspokajające czy alkohol. Czasem pomaga zmiana pozycji – spanie na plecach powoduje zapadanie się podniebienia i języka, co utrudnia swobodny przepływ powietrza. Chrapanie często pojawia się również w związku z nadwagą, zwłaszcza z nadmiarem tłuszczu wokół szyi.

Problem jest poważniejszy niż fakt, że głośne dźwięki przeszkadzają innym domownikom. Ograniczony przepływ powietrza powoduje niedostateczne dotlenienie organizmu oraz większe ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego, czyli wielokrotnego zatrzymania przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych, tamującego oddech pomimo wysilonej pracy płuc, co skutkuje chwilowymi wybudzeniami. Konsekwencją są bóle głowy, podwyższone ciśnienie oraz wzmożona senność w ciągu dnia.

Jak zatem ustrzec się przed chrapaniem?

– Utrzymuj prawidłową wagę ciała i ćwicz, aby usprawnić mięśnie.
– Nie pij alkoholu przed snem, zrezygnuj z leków nasennych i uspokajających.
– Staraj się spać na boku.
– Używaj płaskiej poduszki.

Jeśli te zabiegi nie pomagają, warto skonsultować się z lekarzem. Chrapanie może bowiem być spowodowane nieprawidłową drożnością nosa lub niewłaściwą budową gardła. U dzieci, chrapanie spowodowane jest często przerostem migdałków – po ich usunięciu problem najczęściej znika.

powrót
x